b1

Grodkowskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o.

oczyszczalnia2

Oczyszczalnia Ścieków w Tarnowie Grodkowskim

suw gnojna

SUW Gnojna

oczyszczalnia

Oczyszczalnia Ścieków w Tarnowie Grodkowskim

13.02.19
OGŁOSZENIE - BRAK WODY GRODKÓW

 

 

 

 

 


29.04.2016

Światowy Dzień Wody 2016

Światowy Dzień Wody 2016
Będzie co wspominać - jak podsumowali uczniowie wycieczkę? ...najlepsza...

          Światowy Dzień Wody (ŚDW) został ustanowiony na konferencji Narodów Zjednoczonych w 1992 r. – Środowisko i Rozwój. Przyjęto, że będzie on obchodzony co roku 22 marca pod wybranym na dany rok hasłem.
W 2016 r. hasło ŚDW brzmi:” WODA I ZAWODY” Wynika to z faktu, że wiele dziedzin przemysłu wykorzystuje wodę jako surowiec,  który nie da się zastąpić innym są ze sobą ściśle powiązane i od siebie zależne np. przemysł hutniczy, odlewniczy ,browarniczy, ,mleczarski, straż pożarna.
          Już od kilku lat Światowy Dzień Wody jest obchodzony w Gminie  Grodków. Organizacją i popularyzacją tego dnia zajmuje  się  spółka GRODW i K odpowiedzialna w gminie za zaopatrzenie w wodę.  Ideą ŚDW jest przybliżenie  zwłaszcza dzieciom i młodzieży Naszej Gminy procesów związanych z ujmowaniem, uzdatnianiem i dostarczaniem wody  a w szczególności potrzeby oszczędzania wody. W poprzednich latach były już na ten temat wykłady w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i licealnych, zwiedzanie  oczyszczalni, ścieków, wykłady, konkursy teatralne, quizy oraz  i zabawy edukacyjne. W tym roku był to konkurs plastyczny „WODA I ZAWODY. „Do konkursu przystąpiły dwie szkoły PSP Lipowa i Gnojna klasy od IV do VI.
          Najlepszą pracę wykonali uczniowie klasy V z PSP Lipowa i to oni zostali zaproszeni na zorganizowaną wycieczkę po obiektach eksploatowanych przez Spółkę GRODW i K.
 Po wcześniejszym ustaleniu terminu z dyrekcją szkoły nadszedł czas wyjazdu. Jeszcze przed wyruszeniem odpowiedzialny za organizację imprezy Pan Paweł Birecki zapoznał klasę z programem dnia i zwrócił uwagę dzieci na pilne słuchanie oraz przyswajanie sobie  informacji udzielanych przez pracowników spółki, gdyż podsumowaniem wycieczki będzie quiz z nagrodami.
          Zwiedzanie rozpoczęło się od oczyszczalni ścieków w Tarnowie Grodkowskim, gdzie na miejscu grupę przywitała Pani Prezes Elwira Biegaj. Przewodnikiem po oczyszczalni był kierownik oczyszczalni Pan Mariusz Plata, który skrupulatnie opowiadał o wszystkich etapach oczyszczania począwszy od pomieszczenia, w którym znajduje się monitoring i wizualizacja procesu oczyszczania aż  po wylot oczyszczonego ścieku do Strugi Grodkowskiej. Zwiedzanie oczyszczalni zakończyło się wręczeniem dyplomu za zajęcie I miejsca wychowawczyni klasy oraz wręczeniem nagród wszystkim dzieciom. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Stacji Uzdatniania Wody (SUW) w Grodkowie. Dzieci dowiedziały się, że właśnie tam jest pozyskiwana woda, która trafia do kranów w domach, co to jest studnia głębinowa, wieża ciśnień, sieć wodociągowa, czym wypełniony jest  filtr, etc. Kolejnym etapem wycieczki był przejazd na SUW w Gnojnej. W chwili gdy autobus wjechał na teren stacji na uczestników wycieczki czekały już gorące kiełbaski. Następnie sprawdziliśmy wiedzę przeprowadzając quiz z nagrodami i na zakończenie zwiedziliśmy zmodernizowaną Stację Uzdatniania Wody.
          Wszystkim uczestnikom pragnę jeszcze raz podziękować za wspaniałą zabawę.

Paweł Birecki
Specjalista ds. monitoringu, sprawozdawczości i promocji

pełny HTML | wersja mobilna
[X]

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.